Covid-19

 02.04.2020

Základná charakteristika koronavírusu a ochorenia COVID-19

Ešte na začiatku tohto roka sme sa na stránkach Úradu verejného zdravotníctva dozvedeli takúto správu: "Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bol informovaný zo strany európskych orgánov o výskyte vírusovej pneumónie v meste Wuhan vo východnej časti Číny. Od 31. 12. 2019 do 5. 1. 2020 bolo hlásených 59 prípadov, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia. Úmrtie doteraz zaznamenané nebolo. Laboratórne vyšetrenie vylúčilo vírus chrípky, adenovírus, SARS a MERS-Cov ako príčinu ochorenia. Detailnejšie laboratórne vyšetrenie biologického materiálu chorých osôb potvrdilo prítomnosť nového koronavírusu u 15 pacientov. WHO informovalo, že zatiaľ nebol potvrdený interhumánny prenos (prenos z človeka na človeka). Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Zatiaľ sa neprijali prísnejšie opatrenia na obmedzenie cestovania do mesta Wuhan. Vzhľadom na závažnosť ochorenia a prítomnosť nového druhu koronavírusu boli prijaté opatrenia na zabránenie šírenia nákazy najmä v krajinách juhovýchodnej Ázie. Hong-Kong, Vietnam, Thajsko, Taiwan, Malajzia, Filipíny, Singapur prijali prísnejšie opatrenia na letiskách. Pri cestovaní do týchto krajín preto cestovatelia môžu zaznamenať zvýšenú kontrolu zdravotného stavu pasažierov prichádzajúcich z Číny, najmä z medzinárodného letiska Wuhan..."

Neubehli ani tri mesiace a WHO vyhlásila celosvetovú pandémiu - v tom čase celosvetovo ochorelo 120 tisíc ľudí, z ktorých 4 tisíc zomrelo

Tento nový koronavírus (na začiatku označovaný ako nCoV-2019) má názov SARS-CoV-2 a choroba, ktorú spôsobuje má názov COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019). Vírus patrí do skupiny Betakoronavírusov, ktoré spôsobujú respiračné a tráviace ochorenia. Tieto vírusy obsahujú genetickú informáciu vo forme RNA (ribonukleová kyselina) a vo svojom obale majú bielkovinové výčnelky, ktoré pripomínajú slnečnú korónu (z toho pochádza názov) a umožňujú vírusu dostať sa do bunky. Receptor pre vírus SARS-CoV-2 označovaný ako ACE2 sa nachádza na povrchu slizníc ústnej dutiny, dýchacieho a tráviaceho traktu. SARS-CoV-2 je príbuzný vírusom známym z nedávnej histórie, t. j. SARS-koronavírus (z roku 2002) a MERS-koronavírus (2012).

Všetky tieto vírusy prekročili medzidruhovú bariéru, boli prenesené zo zvierat na človeka a následne sa šírili v ľudskej populácii.

Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.

COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest, od miernych (kašeľ, zvýšená teplota) cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov) až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou. Vo väčšine prípadov je však priebeh ochorenia len mierny.

Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou. Vlastnosti vírusu zatiaľ nie sú dostatočne prebádané.

Zoznam aktualít:

1 2 3 4 >